wtorek, 29 listopada 2016

POLSKIE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE.

CZY COŚ WIEMY O NASZYCH POLSKICH TRADYCJACH ? WARTO POZNAĆ ICH ZNACZENIE I OBRZĘDY W POLSKICH DOMACH.
W naszych domach tradycje wieczerzy jest bardzo zakorzeniona.Tradycjami istotnymi jest zachowanie postu.Bo kończymy okres Adwentu w wigilię.Przystrojona choinka , przygotowanie domowej szopki  i opłatek,a także kładziemy źdźbło siana pod biały obrus.Do stołu zasiada się ,gdy będzie pierwsza gwiazda.Domownicy dzielą się opłatkiem,składamy sobie życzenia,wybaczają wzajemne urazy i żale.Też nie zapomnijmy o jednym wolnym nakryciu dla gościa lub symbol dla CHRYSTUSA.Nasza tradycja ma swoje 12 potraw wigilijnych.A po skończeniu kolacji obdarowujemy się prezentami,bo dzieci czekają na mikołaja,a potem śpiewamy kolędy.A o północy idziemy na pasterkę.
Teraz warto zapoznać się z kilkoma tradycjami  i ich znaczeniem zapraszam ;


OPŁATEK - Nazwa jego wzięła się z łacińskiego słowa oblatum dar ofiarny.Łamanie opłatka następuje po modlitwie i złożeniu życzeń na początku kolacji.Dzielenie się opłatkiem to pojednanie się jednych ,a dla innych uczy ,że każdy kawałek chleba należy podzielić z bliską osobą.Zbliża ludzi.Dzielenie się chlebem ma pogańską tradycje.A wiadomo z czasem przeszła do chrześcijańskich tradycji.I dzielimy się opłatkiem z mąki pszennej i wody.


PIERWSZA GWIAZDA - Gdy pojawi się pierwsza gwiazda na niebie ,to zasiadamy do kolacji wigilijnej.Gwiazda Betlejemska o której mowa ujrzeli mędrcy i bardzo się uradowali,bo dotarli do miejsca gdzie narodził się ZBAWICIEL.


WOLNE MIEJSCE PRZY STOLE - Puste miejsce przy stole jest zostawione dla gościa,by go ugościć jak rodzinę.Ale także o osobach zmarłych z naszej rodziny.Zostawione miejsce przy stole ma znaczenie pamięci o każdej osobie ,która nie może w danej chwili być.

POTRAWY WIGILIJNE - Tak jak się przyjeło to jest 12 potraw wigilijnych,ale też zależy od regionu polski.W dawnych czasach chłopski posiłek składał się z 7 potraw,a szlachecka z 9 ,a pańska z 11.To są : zupa rybna,migdałowa,piwna,barszcz czerwony,ryby,groch,grzyby,mak,owoce suszone.
SZOPKA LUB ŻŁOBEK - W kościołach lub w domach ustawiamy szopki lub żłobaka ,bo narodził się Jezus.Ten zwyczaj zwaną szopką pochodzi z 1223 r.Świętowanie Bożego Narodzenia zorganizowane było przez św.Franciszka z Asyżu,pierwsze miejsce w Greccio.Mała osada nikomu znana została nowym Betlejem,a tam była grota  mała i czysta ,ze skały wulkanicznej .Grota była przyjaciela św. Franciszka o imieniu Giovanni Velita i została pierwszą szopką.

CHOINKA - Choinkę ubieramy 23 lub wcześniej jak kto woli.To drzewko ,zwane zachodniej Europy drzewkiem Bożonarodzeniowym lub drzewkiem Chrystusa.Drzewko pochodzi z Niemiec.Tam pojawiło się XV wieku.Kiedyś ludzie ubierali ją snobami siana i gałęziami.Ozdoby na choinkę powinny być związane z bożym narodzeniem.Drzewko zielone ,to symbol życia i narodzin Jezusa.

KOLĘDY - To pieśni o narodzinach Pana.Są śpiewane po kolacji wigilijnej.Pochodzenie ich ,są z łaciny-calendae ,pierwszy dzień miesiąca.Śpiewane przez Rzymian pierwsze kolędy, były uczęszczane pierwszego stycznia na uroczystościach.A potem chrześcijanie za czeli śpiewać pieśni ,aby czcić narodziny PANA JEZUSA.

PASTERKA - To msza o północy z 24 na 25 grudnia .Jest czuwaniem przy stajence Jezusa.Idziemy ze swoimi rodzinami ,by uczestniczyć w mszy św,bo to najważniejszy czas na modlitwę.

PREZENTY - To najlepszy czas dla wszystkich ,a w szczególności dla dzieci.Bo to zwyczaj ,że prezenty daje św Mikołaj i kładzie pod choinkę.Prezenty kojarzą się nam zawsze ze świętami bożego narodzenia,bo obdarowujemy swoich bliskich.Kiedyś się mówiło ,że to prezenty daje mały Jezus ,a nie św Mikołaj .
Teraz każdy już troszkę zapoznał się z tradycjami polskimi związanymi ze świętami bożego narodzenia.Możemy opowiadać swoim dzieciom historie o naszych tradycjach.To bardzo ciekawe.A my Polacy lubimy historie jak było kiedyś .Bo ja lubię i zapoznaje się z nimi i je opowiadam.A jak jest u ciebie z tradycjami ? 
Znacie je ?
Po przeczytaniu postu już tak.

                 POZDRAWIAM WAS KOCHANI !!!!!!!!

czwartek, 24 listopada 2016

LIST DO M.... I NIE TYLKO.

Powolutku,pomalutku ,zaczynamy kupować świąteczne rzeczy do domu i na choinkę.Przygotowania do świąt, to okres chyba najlepszy i najprzyjemniejszy dla każdego,zakupy,pieczenie ciast  i pierniczków,adwent,ubieranie domu,choinki ,to co kochamy i nasze dzieci również.

Każdy z nas lubi okres przed świąteczny ,ten szał całej tej gonitwy ,by wszystko było zapięte na ostatni guzik.Wiadomo te zakupy,gotowanie,sprzątanie itp; rzeczy nas męczą,ale potem jest pięknie ,dania pyszne ,a wszyscy domownicy zadowoleni.Chociaż ty możesz być zmęczona,ale pamiętaj nie daj po sobie tego poznać.Wyglądaj bombowo i uśmiechnięta .Dzieci zadowolone ,bo przyjdzie święty mikołaj i prezenty.A tak na marginesie już napisaliście list do świętego mikołaja ?
  Bo my tak.
list kuby do mikołaja.

Kubuś ostatnio mnie męczył ,by napisać list do świętego mikołaja .No ,a dzieci trzeba słuchać.To usiadłam i poszukałam fajnych kartek z mikołajem ,by było fikuśnie i do dzieła.A lista była długa.Mama siedziała i pisała.Tylko się kuby pytałam ,co jeszcze na pisać.A Kuby podawał mi rzeczy i tłumaczył jak mają wyglądać.Pisanie listu to super sprawa ,ta radość w oczach Kubusia i fascynacja jak się opowiada o mikołaju ,gdzie mieszka i co robi ,to każdy by chciał przeżyć i poczuć.To jest magia i tak też mu to opowiadam. Również zamówiłam mu FILM Z WIADOMOŚCIĄ OD ŚW MIKOŁAJA.TO jest teraz na topie.Powiem wam ,że jak sama obejrzałam ten film ,to aż mi łezka poleciała .Normalnie mnie powalił .Ta magia i słowa jak opowiada i renifery,to jest coś cudownego dla dziecka.Aż sama poczułam się jak dziecko oglądając ten film.Jak chcecie zobaczyć film nasz ,to zapraszam na mojego fanpaga https://www.facebook.com/mojapasjatoty/  tu jest i oglądajcie ,bo jest warto.

Tu są fajne kartki do napisania listu do świętego mikołaja.Zapraszam do pobrania i pisania.Bo dzieci czekają na prezenty od św.mikołaja,a wiadomo ,że musimy wiedzieć co dzieci chcą.


 lampion świąteczny swojej roboty.Wiadomo ,że jeszcze jest troszkę czasu ,ale już trzeba robić świąteczne dekoracje.Bo potem będzie za mało czasu.Jeszcze wam pokarze w następnym wpisie jakie ozdoby sama zrobiłam.Więc zapraszam do siebie.


środa, 16 listopada 2016

PYSZNE MUFFINY Z GRUSZKĄ I JABŁKIEM.

WITAM WAS ! COŚ SŁODKIEGO ,PUSZYSTEGO NA TE DESZCZOWE DNI.PUSZYSTE MYFFINY,BABECZKI Z GRUSZKĄ I JABŁKIEM.

SKŁADNIKI :

       2 szkl.mąki pszennej ,

       1 łyżka miodu ,

       100 g cukru pudru ,

       150 g jogurtu naturalnego ,
       150 g oleju rzepakowego ,

       2 jajka 

       1 łyżeczka proszku do pieczenia ,

       1 łyżeczka sody oczyszczonej ,

       2 gruszki ,cytryna

       2 jabłka ,

       1 łyżeczka cynamonu ,

                                                                                   szczypta imbiru , kurkumy ,Sposób przyrządzenia :


Nasze składniki dzielimy na dwie części .Suche i mokre.Suche składniki mąkę,cukier puder,proszek do pieczenia,cynamon,imbir,kurkuma łączymy razem.A mokre składniki jaja tylko oddziel od białek ,bo białka ubijemy na pianę i na koniec do damy,jogurt naturalny,olej  łączymy razem i suche powoli łączymy z mokrymi składnikami.Gdy wszystko razem wymieszamy dodajemy pokrojoną gruszkie,jabłka skropione cytryną i piane na koniec i mieszamy powoli łyżką drewnianą.Jak by była za gęsta masa troszkę dolej mleka.Pieczemy 200 stopni 20-25 min.

                                                              smacznego !!!! 
   pozdrawiam was kochani zapraszam na swojego fanpaga; https://www.facebook.com/Reniaendkubcial/  wpadajcie i komentujcie .

wtorek, 15 listopada 2016

CIEKAWE FILMY NA DŁUGIE WIECZORY....

TERAZ MAMY DŁUGIE WIECZORY, TO MAM DLA WAS KILKA CIEKAWYCH FILMÓW ,KTÓRE WARTO OBEJRZEĆ ,BY SIĘ NIE NUDZIĆ.TYLKO ZRÓBCIE SOBIE CIEPŁĄ HERBATKĘ Z CYTRYNKĄ ,MIODEM I IMBIREM ,A DO TEGO MIĘKKI KOCYK I PODUSIA .TO ZACZYNAMY.... ZAPRASZAM WAS KOCHANI !💋


BRIDGET JONES`s baby -💑
Na finał miłosnych zawirowań Bridget Jones czekaliśmy od lat. Kobieta jest już po 40, a po rozstaniu z Markiem Darcy'm jest znowu sama. Wreszcie ma wszystko pod kontrolą i może poświęcić się pracy. Wszystko zmienia się, gdy na horyzoncie pojawia się przystojny Amerykanin Jack (Patrick Dempsey), a Bridget odkrywa, że jest w ciąży.


PITBULL. NOWE PORZĄDKI -😏
Pitbull Patryka Vegi przyzwyczaił nas do brutalności i realizmu. Tak jest i tym razem. Z sekcją zabójstw z Pałacu Mostowskich trafiamy do brudnej i niebezpiecznej Warszawy. Śledczy rozpracowują Grupę Mokotowską, która stoi za serią zabójstw i porwań. W rolach głównych Piotr Stramowski, Andrzej Grabowski, Bogusław Linda i Paweł Królikowski.ANGRY BIRDS - 😂
Z "Angry Birds FilM" dowiemy się wreszcie dlaczego wkurzone ptaki są takie wkurzone. Odwiedzimy wyspę, na której mieszkają szczęśliwe ptaki-nieloty, wśród, których są też outsiderzy: Red, Chuck i Bomb. Gdy wyspę nawiedzą tajemnicze zielone świnie, trójka ptaków będzie musiała stawić im czoła. Film jest ekranizacją ultra-popularnej gry na telefony komórkowe.

 ZAKOCHANI   -😍

 (2000), reż. Piotr Wereśniak , komedia romantyczna ŚWIETNA KOMEDIA.Mateusz i Zosia poznają się na wernisażu. Zosia znana jest z tego, że mężczyźni zakochują się w niej od pierwszego wejrzenia, ale nie Mateusz.Zosia jest młodą, piękną i inteligentną dziewczyną. Żaden mężczyzna nie może oprzeć się jej urokowi, wszyscy gotowi są porzucić dla niej cały porządek dotychczasowego życia, obsypywać prezentami, byle tylko zdobyć serce cudownej dziewczyny. Ona zręcznie wykorzystuje swój uwodzicielski dar, tym bardziej, że sama nie zaznała jeszcze uczucia, jakim obdarzają ją nieszczęśni adoratorzy. Ale wszystko do czasu. Kiedy poznaje Mateusza, odkrywa, co znaczy kochać.


ŚNIADANIE DO ŁÓŻKA -💟

😅– polska komedia w reżyserii Krzysztofa Langa, której premiera odbyła się 10 listopada 2010 roku. Zdolny, choć pechowy kucharz Piotr (Tomasz Karolak) ku swemu zaskoczeniu trafia na okładkę poczytnego magazynu i z dnia na dzień zostaje celebrytą. Sesja zdjęciowa przynosi mu sławę i... miłość. Piotr zakochuje się bez pamięci w ponętnej stylistce Marcie (Małgorzata Socha), jednak jego była narzeczona Ewa (Iza Kuna) - szefowa działu mody magazynu i przełożona Marty – jest gotowa na wszystko, aby odzyskać względy utalentowanego eks-faceta. Piotra z kolejnych opresji wyciąga jego niezawodny kumpel Konrad (Piotr Adamczyk) - koneser japońskiej kuchni i japońskich kobiet. Czy kulinarny geniusz okaże się również wirtuozem sztuki kochania? W rolach głównych: Małgorzata Socha, Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Izabela Kuna.PAN I PANI KILER 2010 r.-💟

😂 Roberta Luketica zaczyna się bardzo obiecująco. Reżyser kusi nas piękną jak laleczka Katherine Heigl, napakowanym Ashtonem Kutcherem, przezabawną Catherine O'Harą, zapierającymi dech w piersiach pejzażami Nicei i budzącymi zazdrość gadżetami i samochodami. Początek jest zabawny, dynamiczny i co najważniejsze wypełnia go chemia łącząca głównych bohaterów. A jak wiadomo, w komedii to połowa sukcesu.  Heigl i Kutcher może nie mają ekranowej charyzmy, ale nadrabiają to naturalnością i swobodą. Również końcówka, kiedy na bohaterów zdaje się dybać każdy znajomy i sąsiad, przynosi sporo autentycznej frajdy. Szalone pomysł przemykają przez ekran jeden za drugim, większość całkiem skutecznie zrealizowanych. ''ONA TO ON ''ŚWIETNA KOMEDIA -💟

😂 (2006), reż. Andy Fickman, komedia romantyczna 
Młodzieżowy film, którego główną bohaterką jest wielbicielka footballu, Viola. Gdy dziewczyna dowiaduje się, że w jej nowej szkole nie ma żeńskiej drużyny piłkarskiej, postanawia przebrać się za swojego brata bliźniaka i zająć jego miejsce w szkole z internatem.

''SEKS W WIELKIM MIEŚCIE'' .-💟

 😍(2008), reż. Michael Patrick King, komedia romantyczna
Choć Carrie i Mr. Big od lat są razem, dopiero teraz postanowili, że zamieszkają razem. Decyzja ta pociąga za sobą serię nieoczekiwanych zdarzeń, w które zostają zaangażowane przyjaciółki Carrie.
PREETY WOMAN 1990 -💟 ZABAWNY I PORUSZAJĄCY FILM

Bogaty przedsiębiorca Edward, przebywający w los angeles w sprawach służbowych, proponuje poznanej na ulicy prostytutce Vivianne posadę płatnej damy do towarzystwa. Kobieta zamieszkuje z nim w ekskluzywnym hotelu. Uczy się jak być elegancką damą. Z biegiem czasu Vivianne odkrywa, że między nią i Edwardem rodzi się uczucie.

LOVE,ROSIE 2014 r -💟

 to opowieść o tym, że serce nie sługa. Miłość nie pojawia się na zawołanie, kiedy jest najwygodniej, lecz kiedy nadchodzi jej czas. W przypadku Rosie Dunne i Aleksa Stewarta nie bardzo się spieszyła, choć zapowiedziała się wcześnie. Przyjaciele z dzieciństwa razem wyrastali z początkowo jedynie platonicznej więzi. Ale ich niezdarność, trudność z przyznaniem się do tego, co czują, sprawiła, że nie potrafili zgrać się w czasie. Większość filmu jest więc historią tego, jak mijają się ich życiowe ścieżki.😏 Gdy jedno z nich jest gotowe, drugie nagle jest niedostępne.  
Ktoś mógłby powiedzieć: "ale przecież to już było setki razy!". Oczywiście miałby rację, ale to nie ma znaczenia. W historiach o miłości nie chodzi wcale o oryginalność fabuły, ale o to jak są one opowiedziane, o bohaterów i łączącą ich "chemię". To sprawia, że zrealizowanie dobrego filmu w tym gatunku jest sprawą niezwykle trudną. Wykorzystanie znanych przez wszystkich schematów tak, by całość sprawiała wrażenie świeżej, udaje się niezmiernie rzadko. 


JA myślę, że filmy wam przypadną do gustu.A jak macie jeszcze jakieś ciekawe filmy, to piszcie w komentarzu zapraszam.Bo mogło mi coś umknąć.

MĄDRZY,CIERPLIWI,KOCHAJĄCY....CZYLI ROLA DZIADKA I BABCI W ŻYCIU NASZYCH DZIECI !

NAJBLIŻSZE RELACJE DZIADKÓW, SĄ WTEDY ,GDY DZIECI SĄ W WIEKU PRZEDSZKOLNYM I WCZESNO -PRZEDSZKOLNYM .KORZYŚCI ,JAKIE DZIECI ODNOSZĄ DZIĘKI OBCOWANIU Z NASZYMI RODZICAMI,DZIADKAMI SĄ PRZEOGROMNE.DUŻO CIEPŁA,MIŁOŚCI I CIERPLIWOŚCI,CO MY RODZICE MAMY MAŁO.To dzięki dziadkom nasze dzieci dowiadują się jak wygląda życie bez pośpiechu i chaosu.Dziadkowie mają więcej czasu ,by ofiarować naszym dzieciom.Bo my rodzice jesteśmy za zwyczaj zapracowani,a dziadkowie mają bardzo dużo cennego czasu.
Nasi dziadkowie jednak kochają inaczej ,bo na wszystko pozwalają są bardziej tolerancyjni  i wyrozumiali.Często dziadkowie mogą całymi godzinami czytać bajki,bawić się misiami,klockami czy samochodami. Uczyć śpiewać fajnych piosenek np: wlazł kotek na płotek ,czy my jesteśmy krasnoludki hopsasa.Babcie uczą dzieci modlić się lub żegnać. Małe dzieci ,które jeszcze nie chodzą często nie schodzą dziadkom z kolana i się przytulają ,całuski puszczają i słodziutkie słówka gaworzą.A wiadomo ,gdy dziecko już bardziej dorasta ,to bardziej brakuje tej czułości ,to dla tego ,że poważnieje i staje się samodzielny.Musi przypominać o staraniach dziadków i mówić dzieciom, by nie zapominali o tym i o ich czułościach do nas.Doceniajmy ich starania,by  czuli się potrzebni w naszej rodzinie.
Dzięki ich pomocy znacznie łatwiej można zorganizować nasz czas i życie.Przygotować święta ,czy inną imprezę.A nawet od czasu do czasu iść do kosmetyczki czy fryzjera.
  Tylko pamiętajmy ....!!  by za mocno, ich nie wykorzystywać, oni też potrzebują troszkę odpocząć.MY JESTEŚMY KRASNOLUDKI.....
słowa piosenki :

MY JESTEŚMY KRASNOLUDKI
muz./sł. tradycyjna 

My jesteśmy krasnoludki,
Hopsa sa, hopsa sa,
Pod grzybkami nasze budki,
Hopsa, hopsa sa,
Jemy mrówki, żabkie łapki,
Oj tak tak, oj tak tak,
A na głowach krasne czapki,
To nasz, to nasz znak.

Gdy ktoś zbłądzi, to trąbimy,
Trutu tu, trutu tu,
Gdy ktoś senny, to uśpimy,
Lulu lulu lu,
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka,
Ajajaj, ajajaj,
To zapłacze niezabudka,
Uuuuu. 


CZTERY SŁONIE ,ZIELONE SŁONIE.
słowa piosenki.

CZTERY SŁONIE .

CZTERY SŁONIE
Ref:
Cztery słonie, zielone słonie,
każdy kokardkę ma na ogonie,
Ten pyzaty, ten smarkaty,
Kochają się jak wariaty!

Były raz sobie cztery słonie,
Małe, wesołe, zielone słonie,
Każdy z kokardką na ogonie,
Hej, cztery słonie !

I poszły sobie w daleki świat,
W daleką drogę, wesoły świat,
Hej, świeci słońce, wieje wiatr,
A one idą w świat.

Ref:
Cztery słonie, zielone słonie,
każdy kokardkę ma na ogonie,
Ten pyzaty, ten smarkaty,
Kochają się jak wariaty!

Płyną przez morza cztery słonie,
Małe, wesołe, zielone słonie,
Oj, gwałtu rety jeden tonie,
Smarkaty tonie!

Na pomoc biegną mu wszystkie wnet,
Za trąbę ciągną go i za grzbiet,
i wyciągnęły z wody go,
Wiec strasznie rade są!

Ref:
Cztery słonie, zielone słonie,
każdy kokardkę ma na ogonie,
Ten pyzaty, ten smarkaty,
Kochają się jak wariaty!

Idą przez góry cztery słonie
małe, wesołe, zielone słonie
wtem jeden w przepaść straszną leci
patrzcie, ten trzeci!

Na pomoc biegną mu wszystkie wnet
Za uszy ciągną go i za grzbiet
I wyciągnęły wreszcie go
Wiec strasznie rade są!

Ref:
Cztery słonie, zielone słonie,
każdy kokardkę ma na ogonie,
Ten pyzaty, ten smarkaty,
Kochają się jak wariaty!

Szły przez pustynię cztery słonie 
Małe, wesołe zielone słonie
Wtem do jednego lew się skrada
Lew go napada !

Na pomoc biegną mu wszystkie trzy
Na lwa podnoszą swe ostre kły
Oj zmyka zaraz straszny lew
A one dalej w śpiew!

Ref:
Cztery słonie, zielone słonie,
każdy kokardkę ma na ogonie,
Ten pyzaty, ten smarkaty,
Kochają się jak wariaty!

A gdy obeszły już świat cały
To podskoczyły i się zaśmiały
Trąby podniosły swe do góry 
I trąbią w chmury !

Hej łatwo obejść ten cały świat
Gdy obok brata wędruje brat
Cóż im uczynić może kto
Gdy zawsze razem są!

Ref:
Cztery słonie, zielone słonie,
każdy kokardkę ma na ogonie,
Ten pyzaty, ten smarkaty,
Kochają się jak wariaty!śpiewajcie razem z dziećmi,to jest super zabawa.

Featured Post

Jaglanka malinowa

PEŁNOWARTOŚCIOWE I ZDROWE ŚNIADANIE NIE MUSI BYĆ NUDNE. Zwykle im mniej aktywni jesteśmy, tym mniej węglowodanów (płatków, ziemniaków, ry...