POLSKIE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE.

CZY COŚ WIEMY O NASZYCH POLSKICH TRADYCJACH ? WARTO POZNAĆ ICH ZNACZENIE I OBRZĘDY W POLSKICH DOMACH.
W naszych domach tradycje wieczerzy jest bardzo zakorzeniona.Tradycjami istotnymi jest zachowanie postu.Bo kończymy okres Adwentu w wigilię.Przystrojona choinka , przygotowanie domowej szopki  i opłatek,a także kładziemy źdźbło siana pod biały obrus.Do stołu zasiada się ,gdy będzie pierwsza gwiazda.Domownicy dzielą się opłatkiem,składamy sobie życzenia,wybaczają wzajemne urazy i żale.Też nie zapomnijmy o jednym wolnym nakryciu dla gościa lub symbol dla CHRYSTUSA.Nasza tradycja ma swoje 12 potraw wigilijnych.A po skończeniu kolacji obdarowujemy się prezentami,bo dzieci czekają na mikołaja,a potem śpiewamy kolędy.A o północy idziemy na pasterkę.
Teraz warto zapoznać się z kilkoma tradycjami  i ich znaczeniem zapraszam ;


OPŁATEK - Nazwa jego wzięła się z łacińskiego słowa oblatum dar ofiarny.Łamanie opłatka następuje po modlitwie i złożeniu życzeń na początku kolacji.Dzielenie się opłatkiem to pojednanie się jednych ,a dla innych uczy ,że każdy kawałek chleba należy podzielić z bliską osobą.Zbliża ludzi.Dzielenie się chlebem ma pogańską tradycje.A wiadomo z czasem przeszła do chrześcijańskich tradycji.I dzielimy się opłatkiem z mąki pszennej i wody.


PIERWSZA GWIAZDA - Gdy pojawi się pierwsza gwiazda na niebie ,to zasiadamy do kolacji wigilijnej.Gwiazda Betlejemska o której mowa ujrzeli mędrcy i bardzo się uradowali,bo dotarli do miejsca gdzie narodził się ZBAWICIEL.


WOLNE MIEJSCE PRZY STOLE - Puste miejsce przy stole jest zostawione dla gościa,by go ugościć jak rodzinę.Ale także o osobach zmarłych z naszej rodziny.Zostawione miejsce przy stole ma znaczenie pamięci o każdej osobie ,która nie może w danej chwili być.

POTRAWY WIGILIJNE - Tak jak się przyjeło to jest 12 potraw wigilijnych,ale też zależy od regionu polski.W dawnych czasach chłopski posiłek składał się z 7 potraw,a szlachecka z 9 ,a pańska z 11.To są : zupa rybna,migdałowa,piwna,barszcz czerwony,ryby,groch,grzyby,mak,owoce suszone.
SZOPKA LUB ŻŁOBEK - W kościołach lub w domach ustawiamy szopki lub żłobaka ,bo narodził się Jezus.Ten zwyczaj zwaną szopką pochodzi z 1223 r.Świętowanie Bożego Narodzenia zorganizowane było przez św.Franciszka z Asyżu,pierwsze miejsce w Greccio.Mała osada nikomu znana została nowym Betlejem,a tam była grota  mała i czysta ,ze skały wulkanicznej .Grota była przyjaciela św. Franciszka o imieniu Giovanni Velita i została pierwszą szopką.

CHOINKA - Choinkę ubieramy 23 lub wcześniej jak kto woli.To drzewko ,zwane zachodniej Europy drzewkiem Bożonarodzeniowym lub drzewkiem Chrystusa.Drzewko pochodzi z Niemiec.Tam pojawiło się XV wieku.Kiedyś ludzie ubierali ją snobami siana i gałęziami.Ozdoby na choinkę powinny być związane z bożym narodzeniem.Drzewko zielone ,to symbol życia i narodzin Jezusa.

KOLĘDY - To pieśni o narodzinach Pana.Są śpiewane po kolacji wigilijnej.Pochodzenie ich ,są z łaciny-calendae ,pierwszy dzień miesiąca.Śpiewane przez Rzymian pierwsze kolędy, były uczęszczane pierwszego stycznia na uroczystościach.A potem chrześcijanie za czeli śpiewać pieśni ,aby czcić narodziny PANA JEZUSA.

PASTERKA - To msza o północy z 24 na 25 grudnia .Jest czuwaniem przy stajence Jezusa.Idziemy ze swoimi rodzinami ,by uczestniczyć w mszy św,bo to najważniejszy czas na modlitwę.

PREZENTY - To najlepszy czas dla wszystkich ,a w szczególności dla dzieci.Bo to zwyczaj ,że prezenty daje św Mikołaj i kładzie pod choinkę.Prezenty kojarzą się nam zawsze ze świętami bożego narodzenia,bo obdarowujemy swoich bliskich.Kiedyś się mówiło ,że to prezenty daje mały Jezus ,a nie św Mikołaj .
Teraz każdy już troszkę zapoznał się z tradycjami polskimi związanymi ze świętami bożego narodzenia.Możemy opowiadać swoim dzieciom historie o naszych tradycjach.To bardzo ciekawe.A my Polacy lubimy historie jak było kiedyś .Bo ja lubię i zapoznaje się z nimi i je opowiadam.A jak jest u ciebie z tradycjami ? 
Znacie je ?
Po przeczytaniu postu już tak.

                 POZDRAWIAM WAS KOCHANI !!!!!!!!
Prześlij komentarz

Popularne posty