Ups Mamo.... ubrudziłem się - jaki sposób na plamy ?

Nasze pociechy są ciekawe świata ,więc wszystkiego dotykają ,próbują ,ale cierpią ich ubrania.Więc mama musi podciągnąć rękawy i zabrać się do prania.Ale musi wiedzieć że dziecko ma delikatną skórę i łatwo ją podrażnić.Dlatego musimy  używać proszków przeznaczonych dla dzieci i płynów.Dlatego musimy się zastanowić czy warto  użyć mocnych środków piorących zawierających wybielacz,czy lepiej zwrócić się ku znanym starym sposobem babcinym .Bo musimy pomyśleć o naszych pociechach i ich skórze Dziecko jak zawsze widome jest że brudzi i plami to normalne.Ale mama czasami łapie się za głowę bo nie wie jak je wywabić .Pozbycie się plamy z soku,trawy,długopisu to nie lada wyzwanie.Więc podpowiem wam jak wywabić domowymi sposobami plamy.ZAPRASZAM KOCHANI DO PRALNI.

Plamy z flamastra

Tkaninę pierzemy w mydle lub glicerynie, a następnie pierzemy jak zazwyczaj. Pozostałości usuwamy spirytusem metylowym.

Plamy z farby plakatowej

Plakatówki są trudne do usunięcia z materiałów. Dlatego najlepiej usunąć świeżą plamę pod zimną bieżącą wodą, bez detergentów, a następnie wyprać.
Jeśli plamy zaschną należy posmarować je szarym mydłem i pozostawić pod jego działaniem.
Po 12 godzinach zdrapać zaschnięte mydło i potrzeć wodą.
Po chwili wyprać ubranie.

Plamy z czekolady

Najlepiej tkaninę namoczyć w mleku, a potem wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inny sposób na usuwanie plam z czekolady , to zrobić papkę z żółtka i gliceryny, nałożyć ją na plamy i pozostawić na chwilę. Zmyć ciepłą wodą.

Plamy z marchewki

To jedne z najtrudniejszych do usunięcia plam. Plamy po marchwi trzeba zaraz, póki świeże ,zaprać w zimnej wodzie z mydłem. Nie wolno poplamionych ubranek wkładać pod gorącą wodę, bo plama się utrwali. Jeśli jest możliwość to wyprane ubranie wysuszyć na słońcu - działa najlepiej (beta karoten jest rozkładany przez uv) i plama znika.


PROSZKI DO PRANIA DLA DZIECI .JA JE UWIELBIAM.Plamy z owoców (jeżyny, maliny, truskawki)

Świeże plamy zlewamy długo i dużą ilością wrzącej wody, plama powinna zniknąć.
Jeśli to nie pomogło, należy natrzeć palmę sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą. Na niektóre owoce dobrze działa rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiak). Na bawełnie lub syntetyczne materiały pomaga zsiadłe mleko, które należy wcierać i po kilku godzinach wyprać w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła.
Można też plamę przecierać wacikiem umoczonym w alkoholu, a następnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną i wystawić mokrą plamę na działanie słońca.
Jeszcze innym sposobem jest przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.

Plamy z trawy


Nie wolno zmywać wodą! Najlepiej usuwać je przy pomocy 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Plamę zwilżyć alkoholem lub amoniakiem, odczekać chwilę i spłukać lodowatą wodą. Plamy można usuwać również szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Można również spróbować na plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej.

Plamy z długopisu

Plamy usuwamy octem spirytusowym lub spirytusem kosmetycznym. Plamę trzeba trzeć kilkakrotnie wymieniając szmatki na czyste. Następnie wietrzymy i dokładnie płuczemy. Do usuwania takich zabrudzeń z ciała najlepszym środkiem jest pasta do zębów. Z materiałów skóropodobnych możemy usunąć plamy po farbach czy długopisie szmatką nawilżoną tłuszczem, jak olejki do kąpieli, tłuste mleczka czy oliwka.

Plamy z pomadki do ust, szminki

Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścimy wywabiaczem do plam, a jeżeli barwnik nie rozpuści się trzeba zastosować alkohol metylowy, a następnie uprać w roztworze płynnego detergentu.

Plamy z rdzy

Na rdzę jest dobra kąpiel w gorącym soku z cytryny. W tym przypadku trzeba uważać na delikatnie tkaniny.
Dobrze z rdzą radzi sobie proszek do pieczenia. Należy nim natrzeć plamy a następnie uprać.
Plamę z rdzy można też usunąć kwaskiem cytrynowym lub kwasem winnym ( 1 łyżeczka kwasu na szklankę wody). Po wywabieniu dobrze wypłukać.
Jeszcze innym sposobem na usunięcie rdzy jest natarcie plamy sokiem z cytryny i posypanie jej solą. Tkaninę wywiesić na kilka godzin na słońce a następnie wyprać.

Plamy z żywicy

Plamy z żywicy usuwamy benzyną, terpentyną lub rozpuszczalnikiem TRI, dostępny w aptekach. Na koniec trzeba wyprać w wodzie z mydłem.

Plamy z gumy do żucia

Najlepszy sposób na usuwanie plam po gumie do żucia, to zmycie jej zmywaczem do paznokci (aceton).
Można też zamrozić a następnie zeskrobać ją. Pozostałe plamy wyczyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Plamy z czerwonych soków owocowych

Plamy z czerwonych soków owocowych można wywabić posypując je dużą ilością soli i pocierając. Brudną sól trzeba strzepać i ponownie świeżą solą posypywać i wcierać w plamę aż do skutku. Pierzemy, gdy sól już będzie tylko biała.

Plamy z herbaty

Poplamione miejsca trzeba polać dużą ilością gorącej wody. Stare plamy usuniemy 9% wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku.

Plamy z kawy i kakao

Świeże plamy wystarczy polać gorącą wodą a następnie wypłukać w zimnej. Starsze plamy zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie spłukujemy wodą. Druga metoda na usuwanie plam (świeżych) to natychmiastowe posypanie ich solą, spłukanie, a następnie posmarowanie splamionego miejsca delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą.
Stare plamy zwilżamy i ścieramy szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, po czym płuczemy i pierzemy w mydlanej wodzie.

Plamy z krwi

Plamę trzeba wyprać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama jest zaschnięta, trzeba ją długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie, aż na koniec w proszku. Innym sposobem na usuwanie plam z krwi jest wyszczotkowanie najpierw starych plam, a następnie spranie ich w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu.
Jeżeli pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej.

Plamy ze smoły

Plamy takie nacieramy masłem lub gliceryną, zostawiamy na jakiś czas i spieramy. Można również do tego celu użyć benzyny. Gdy mimo to zostanie ślad, usuwamy go wodą utlenioną a następnie spieramy.

Plamy ze szpinaku

Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem. Nacieramy nim splamione miejsca.

Tłuste plamy i smary

Natrzeć zaplamione miejsce środkiem do mycia naczyń, a następnie wypłukać. Zatłuszczone miejsca możemy posypać kartoflanką (mąka ziemniaczana) i pozostawić na kilka minut i na koniec wyszczotkować. Możemy również przed praniem natrzeć szarym mydłem lub płynem do naczyń. Trudne do usunięcia plamy nacieramy alkoholem.

Plamy z tłuszczu

Posypać mąką, talkiem albo pianką morską (sepiolit) i poczekać aż naciągnie. Można również pod materiał podłożyć papierowy ręcznik, plamę zwilżyć benzyną od góry (z wierzchu) również papierowy ręcznik i kilka razy przeprasować żelazkiem. Na usuwanie plam ze swetrów i dzianin dobrze działa woda gazowana.

Plamy z wosku

Prasować gorącym żelazkiem przez papierowe chusteczki do nosa, ręczniki papierowe albo kilkakrotnie złożony papier toaletowy. Prasować aż do skutku! Na koniec wyprać ręcznie w mydle. W razie zabarwień od kolorowego wosku, do usuwania takich plam można użyć benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalniku.

Plamy z czarnej jagody

Usuwanie plam z czarnej jagody jest trudne. Najlepiej zastosować ocet. Tkaninę trzeba namoczyć w roztworze octowym przynajmniej na godzinę lub czyścić watą nasączoną octem a potem zaprać. Z materiałów lnianych można usunąć plamę mocząc przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Z wełny plamy usuwamy sokiem z cytryny. Usunąć plamy z jagód można też przy użyciu ciepłego mleka i spłukania ciepłą wodą.

Plamy z buraka


Żeby usunąć plamy z buraków trzeba natychmiast przetrzeć je mokrą gąbką lub wypłukać w zimnej wodzie i moczyć całą noc. Skuteczne jest też wtarcie nierozcieńczonego detergentu i wypłukanie. Wilgotną jeszcze plamę należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Plamę z zaschniętych buraczków można usunąć płucząc ją w zimnej wodzie, a następnie posypać ich boraksem i pozostawić na około 8 godzin.

Może wam pomogłam troszeczkę i w końcu zejdą te plamy z bluzek czy sukienek.

polub moją stronę zapraszam wszystkich nieważne na wiek i mali i duzi .Starzy i młodzi.. ZAPRASZAM

Posted by MOJA PASJA to TY on 28 kwietnia 2015
Prześlij komentarz

Popularne posty