Jak właściwie przygotować się do tradycji wielkanocnych ?

Dlaczego w wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć chrzanu,soli,kiełbasy,baranka,jaja ?                                  NIEDZIELA PALMOWA

Wszyscy wiemy, że to początek Wielkiego Tygodnia i że w tym dniu należy poświęcić palemkę. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poświęconej palemki nie wolno wyrzucić, gdyż przynosi ona szczęście.
Dlatego po powrocie z kościoła kiedyś każdy domownik musiał połknąć jednego ,,kotka", co miało być gwarancją zdrowia przez cały rok! Niewiele osób praktykuje dziś ten zwyczaj, ale zamiast tego można ,,zbić" każdego domownika palemką, gdyż to uchroni ich przed złem. Potem najlepiej postawić palemkę za święty obraz, gdyż zapewnimy sobie w ten sposób ochronę przed kradzieżą, pożarem i wszelkim nieszczęściem, także przed... złośliwością sąsiadów!

WIELKI PIĄTEK

Kiedyś nie rozpoczynał się miło dla domowników. Dlaczego? Według tradycji gospodarz domu musiał wstać tego dnia wcześnie rano i obudzić wszystkich członków rodziny... rózgą. Potem trzeba było obmyć ręce w czystej wodzie, najlepiej w rzece, która zapewni oczyszczenie, urodę i gładką skórę. A wszystko to na pamiątkę Męki Pańskiej.
Wielki Piątek to najlepszy dzień na wykonanie Wielkanocnych pisanek. W Sobotę będzie już za późno. Pisanki muszą być wykonane własnoręcznie przez domowników. Gdy dostaniemy je lub kupimy, nie przyniosą nam szczęścia...
Jajka zapewniają moc ,płodność i siły witalne rzecz jasna.Ale my nawet nie wiemy że malowanie jajek daje im jeszcze większą magiczną siłę  .I  dlatego pisanki powinny malować dzieci i kobiety.Bo gdy by mężczyzna zaczoł malować to magia pisanek zniknie.

wielka sobota 

W każdym wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć kilku podstawowych produktów. Na pierwszym miejscu są oczywiście jajka, nie może zabraknąć też chleba, głównego składnika naszego pożywienia, symbolu dostatku i sytości.
Do koszyczka wkładamy też często kiełbasę, która sprawi, że przez cały rok nie zabraknie w twoim domu jedzenia, baranka, który chroni przed złem oraz chrzan i sól. Ten pierwszy wypali wszystkie nasze stare grzechy, natomiast sól chroni przed... zepsuciem.No to lecimy do kościółka ze święconką.WIELKA  NIEDZIELA  Gdy wreszcie nadchodzi kulminacyjny dzień Świąt, wszyscy spotykamy się przy stole. Zanim jednak zaczniemy ucztowanie, podzielmy się święconką. Teraz możemy powróżyć sobie z kolorowych pisanek. Jak to zrobić? To proste: wystarczy zamknąć oczy i wyciągnąć z koszyczka jajko. Jeśli w twoich rękach znalazła się żółta pisanka, przeżyjesz wkrótce coś niezwykłego. Różowe jajko to zwiastun wielkiego sukcesu, zwłaszcza w interesach.Niebieska pisanka to gwarancja dobrego zdrowia,a zielona bogactwa.A jeśli wylosujesz  fioletową pisankę to znak że nie zabraknie ci wytrwałości w dążeniu do celu.Czerwona pisanka to szczęście w miłości.
Więc zabierajmy się do zabawy w losowanie pisanek.I po zabawie można usiąść do stołu by spróbować potraw.A dzieci kochają czekoladowe zajączki i łapją je pierwsze do zjedzenia.

WIELKI PONIEDZIAŁEK  -  TO ZNACZY LANY PONIEDZIAŁEKWiadomo: wtedy woda leje się strumieniami! Wielkim powodzeniem cieszą się w tym dniu zwłaszcza niezamężne dziewczyny. Im bardziej któraś zostanie oblana, tym lepiej dla niej- bezbłędnie świadczy to bowiem o szybkim pójściu za mąż, a przynajmniej o... wielkim powodzeniu u płci przeciwnej. Jest tylko jeden sposób, by uniknąć oblania: trzeba podarować chłopakowi pisankę. Warunek jest jeden: jajko musi być naprawdę piękne.!


A tak naprawdę to najważniejsze w święta jest rodzina ,bo spotykamy się wszyscy razem.
I wtedy jest ciepła atmosfer .pozdrawiam 

Prześlij komentarz

Popularne posty