NASI DOBRZY ZNAJOMI Z BAJEK

BOLEK I LOLEK,REKSIO,PAMPOLINI,MUMINKI,KACZE OPOWIEŚCI,PORWANIE BALTAZARA GĄBKI.

Pamiętam je z dzieciństwa,a teraz trzeba zapoznać je z naszymi maluchami .Postacie z dawnych kreskówek zawsze będą w  naszej pamięci,bo są sympatycznymi bohaterami ,uczą ,jak radzić sobie z problemami.Są dowcipni i zaradni.Cenią przyjaźń.Odkrywają świat i przeżywają mnóstwo ciekawych przygód.Rozbawią nie tylko dzieci,ale i nas,dorosłych.Kultowe bajki są najlepsze a także również książki dla dzieci.

KACZE OPOWIEŚCI
Kaczki, uuu! Zawsze, jak myślę sobie o tej kreskówce, od razu chce mi się śpiewać kultową piosenkę. Świetne historie, dużo humoru i ci bohaterowie – każdy wyjątkowy, wyrazisty i sympatyczny – Hyzio, Dyzio, Zyzio, Diodak, Śmigacz i oczywiście Sknerus McKwacz. Zawsze to Sknerus był moim ulubieńcem – ma skarbiec wypełniony złotem i sobie w nim pływa. Jak tu go nie lubić? I też te czarne charaktery, które również wzbudzały na swój sposób sympatię – bracia Be czy Magika de Czar na zawsze będą moimi ulubionymi łotrami kreskóWEK
MUMINKI 

Te niezwykłe stworzenia został wymyślone przez szwedzką pisarkę Tove Jansson. Do tej pory ukazało się wiele książek z ich udziałem. Serial animowany liczy 104 odcinki. Poza rodziną Muminków, mieszkającą w wysokim, okrągłym i niebieskim domu, pojawia się wiele postaci. Migotka, Mała Mi, Ryjek, Włóczykij, to tylko niektórzy z dodatkowych bohaterów. Jednym ze znaków rozpoznawczych tego serialu stała się Buka: zimny i tajemniczy, fioletowy potwór, pojawiający się w wielu odcinkach. 
 polski teks piosenki o muminkach :


Tutaj je znajdzie każde z Was, 
w muminkow się przenieście świat.
Siądzcie przy ekranach w krąg,
i cieszcie się bo wreszcie są Wasze muminki, Wasze muminki.

Prześledzcie każdy drobny ruch,
nie traćcie chwil wyostrzcie słuch,
bo przy muminkach zleci czas,
zapomni troski kazdy z Was,
bo to muminki,
bo to muminki,
wasze muminki,
bo to muminki,
bo to muminki,
wasze muminki,

pa pa pa pa


BOLEK I LOLEK 

Poznaj jedną z najbardziej znanych polskich kreskówek, choć pewnie i tak ją znasz. Bajka opowiada o niezwykłych przygodach dwóch chłopców. Przez wiele lat powstała ponad setka odcinków i filmy pełnometrażowe.Polski serial animowany wyprodukowany w latach 1963-1964 w studiu Bielsku Białej.


REKSIO

Pierwszy odcinek serialu, Reksio poliglota, wyprodukowany przez Lechosława Marszałka, miał uboższą grafikę oraz scenografię niż odcinki produkowane w latach 70. Reksio wyglądał inaczej, nosił też obrożę, której w późniejszych odcinkach nie miał. Wszystkie odcinki produkowane do roku 1971 były kręcone przez Lechosława Marszałka. Nie miały czołówki, informacje o produkcji serialu były wstawiane w określonym momencie na początku odcinka. Czołówka została wprowadzona w roku 1972 w odcinku Reksio strażak. Od tego czasu produkcja odcinków zwiększyła się ze względu na osiągnięcie przez serial popularności. W tej serii powstały 52 odcinki, kręcone przez następujących reżyserów: Lechosława Marszałka, Józefa Ćwiertnię, Edwarda Wątora, Romualda Kłysa, Mariana Cholerka oraz Halinę Filek-Marszałek. Ostatni odcinek serii, wyprodukowany w roku 1986, nosił nazwę Reksio i mrówki.
W roku 1987 powstał cykl serialu pt. Reksio i ptaki. Nad odcinkami pracowali Ryszard Lepióra, Lechosław Marszałek, Romuald Kłys oraz Andrzej Flettner. Cykl ten ma 13 odcinków. Łącznie wyprodukowano 65 odcinków z przygodami Reksia.PORWANIE BALTAZARA GĄBKINa prośbę księcia Kraka pod wodzą Smoka Wawelskiego wyrusza do Krainy Deszczowców wyprawa ratunkowa, której zadaniem jest odszukanie wybitnego naukowca, biologa Baltazara Gąbki. Książę Krak oraz brat naukowca, Hipolit Gąbka, przypuszczają, iż profesor został porwany. Wyprawa ratunkowa, w której oprócz Smoka bierze udział kucharz Bartłomiej Bartolini oraz Doktor Koyot, podróżuje poprzez Krainę Psiogłowców, Słonecję, Kraj Gburowatego Hipopotama, napotyka po drodze dobrych zbójów, smoka Mlekopija, aż wreszcie dociera do Krainy Deszczowców i bierze udział w obaleniu Największego Deszczowca i uwalnia profesora Gąbkę. Przez cały czas misji przeszkadza tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców, który także donosi Największemu Deszczowcowi o podróży, jednak wybawiony z opresji przez Smoka przechodzi na stronę członków wyprawy.
Drugim wątkiem są wydarzenia w Krainie Deszczowców. Najwyższy Deszczowiec z pomocą szpiegów usiłuje zmusić profesora Gąbkę do współpracy polegającej na wyhodowaniu do celów militarnych ogromnych żab, a następnie wtrąca go do więzienia. Na tym tle pokazane są mechanizmy państwa totalitarnego i społeczeństwa żyjącego w ciągłym zastraszeniu, w którym budzi się poczucie krzywdy i chęć zmian.


PAMPOLINI ŁOWCA ZWIERZĄT  

„Jestem Pampalini lowca zwierzat, niezastapiony, niezawodny, któz nie slyszal o Pampalinim! Pampaliniemu  wystarczy siegnac reka, juz w garsci trzyma zwierzaka” - tak przedstawia sie tytulowy bohater kreskówki. Dziarski Pampalini bezgranicznie wierzy w siebie i swoje zdolnosci lowieckie, jednak nierzadko okazuje sie, ze troche przecenia swoje mozliwosci, przez co musi brac nogi za pas...  Mimo iz twierdzi, ze „jesli Yeti istnieje, to tylko Pampaliniemu moze sie udac sztuka schwytania go!”, to wiadomo jedno – Yeti z pewnoscia ucieknie. Podobnie jak wszystkie inne zwierzeta, których zlapania podejmie sie pechowy bohater.
Pomyslowy i pelen energii Pampalini podczas lowów ucieka sie do przeróznych forteli. By zlapac krokodyla uzywa kleju i srodków nasennych, dla lwa przygotowuje klatke, Yeti wabi na jedzenie oraz telewizyjne bajki, a zyrafie próbuje zawiazac oczy. W lowach towarzyszy mu sympatyczny koczkodan. Razem tworza dosc komiczna pare, gdyz malpka lubi krzyzowac plany swojego kompana - czasem otwiera klatke ze zlapanym zwierzakiem, kiedy indziej zamyka podróznika w namiocie. 
Bajka ma charakter edukacyjny. Najmlodsi poznaja rózne gatunki zwierzat. W kazdym z 13 odcinków lowca poluje na inne zwierze: niedzwiedzia grizzly, krokodyla, lwa, tapira, kondora, weza boa, yeti, slonia, zyrafy, strusia, goryla, mrówkojada i hipopotama. Dzieci dowiaduja sie, co wyróznia kazde zwierze i gdzie mozna je spotkac. Lowca informuje miedzy innymi, ze „hipopotamy spotyka sie tylko w Afryce, w poblizu wielkich jezior i rzek…”, ze slonie wystepuja stadnie, krokodyl ma bardzo, ale to bardzo ostre zeby, a zyrafy potrafia siegac najwyzszych galezi.


Więc oglądajmy bajki z najmłodszymi bo to nas i dzieci coś nauczy i rozbawią A wy jakie bajki oglądacie z swoimi dziećmi? 
piszcie 
czekam i jestem ciekawa co lubicie.


2 komentarze

Popularne posty