JAK SKOŃCZYŁAŚ 30 LAT- TO JAKIE BADANIA MASZ ZROBIĆ BY USTRZEC SIĘ PRZED CHOROBĄ ?

JA JUŻ SKOŃCZYŁAM  30 LAT WIĘC TRZEBA ZROBIĆ PROFILAKTYCZNE BADANIA DLA SWOJEJ WIEDZY.

TRZEBA RAZ NA JAKIŚ CZAS ZROBIĆ BADANIA A NIE BAĆ SIĘ ŻE MOŻE COŚ JEST ALBO CZEGOŚ NIEMA .Bo co niektórzy boją się badań by czegoś nie wykryć  ale jak wcześniej zapobiegniemy to zaczniemy się leczyć.Tylko z własnego doświadczenia wiem że nigdy niema czasu ,bo są inne sprawy na głowie.Z mej rodzinnej histori : Mój tato dobrze się czuł i jedzdził jak zawsze do pracy ale pewnego dnia słabo się czuł,siły mu opadały i strasznie po chudł .Ale cieszył się z tego bo w końcu był szczupły twierdził że sie odchudzał ale to nie było to.Sam sobie te głupoty wmawiał no cóż jest dorosły człowiekiem, ale nie chciał pomocy bo nie miał czasu ,bo praca i nie może wziąć wolnego.PEWNEGO DNIA W KOŃCU POSZEDŁ DO LEKARZA I OKAZAŁO SIE ŻE MA RAKA I NERKA JEST DO USUNIĘCIA.I od razu pojechał do onkologa i operacja ale to dopiero początek drogi przez mękę ,bo na wszystko trzeba czekać miesiącami a czas leci i coraz gorzej się czuje.Bo u nas leczenie to droga krzyżowa bym to tak określiła .No ale wszystko się udalo operacja była i na razie jest ok ale rak nadal jest i trzeba sie leczyć do końca życia więc musimy się badać
Ato lista jakie badania musimy robić?

1. Samobadanie piersi

Palpacyjne (czyli przy użyciu palców) badanie piersi powinno stać się twoim zdrowotnym nawykiem.Dzięki temu prostemu i całkowicie bezpłatnemu badaniu wcześnie wykryjesz pierwsze zmiany i nieprawidłowości. Badanie najlepiej robić między 7 a 10 dniem cyklu. Tu znajdziesz ilustrowaną instrukcję, jak krok po kroku wykonać samobadanie piersi.

2. Badanie krwi

Morfologia, poziom cukru i lipidogram to podstawa podstaw badań profilaktycznych. Dzięki wynikom tego można ocenić zdrowie praktycznie całego organizmu. Stany zapalne, niedokrwistość, cukrzyca, problemy z cholesterolem czy wątrobą - to tylko kilka schorzeń, które mogą "wyjść" w badaniach krwi. Chyba więc warto dla niego zaryzykować jedno nieprzyjemne wkłucie?

3. Badanie ogólne moczu

Wyniki badania ogólnego moczu to wskaźnik sprawności twoich nerek. Dzięki niemu dowiesz się, czy z twoim układem moczowym wszystko w porządku. Dodatkowo badanie to pozwala wykryć także np. infekcje czy pierwsze objawy cukrzycy.Próbkę do badania możesz pobrać sama w domu (w aptece kup wyjałowiony pojemniczek). W zależności od laboratorium, koszt badania to kilka - kilkanaście złotych.

4. Pomiar ciśnienia tętniczego

Dzięki niemu dowiesz się, czy twoje serce pracuje tak, jak powinno. Aby zrobić to badanie, nie musisz umawiać się na specjalną wizytę. Po prostu przy następnej wizycie u lekarza poproś o to proste badanie. Jeśli dysponujesz ciśnieniomierzem, z powodzeniem możesz zbadać się sama. Tutaj znajdziesz wartość pulsu i ciśnienia krwi dla dorosłych.

5. USG piersi

Nawet, jeśli masz mały biust, powinnaś raz w roku zrobić sobie USG piersi. Podczas badania ultrasonograficznego specjalista oceni ich strukturę i wykryje ewentualne zmiany w piersiaci i węzłach chłonnych znajdujących sie pod pachami.Badanie wcale nie boli sama robiłam więc polecam

6. Cytologia

Badanie cytologiczne to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku wykrycia raka szyjki macicy.Polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki ze ściany szyjki macicy, którą następnie bada się szukając zmienionych nowotworowo komórek. Najlepiej robić je między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego (licząc od pierwszego dnia miesiączki). Badanie jest całkowicie bezbolesne! lecz co niektóre panie nie lubią tego badania.

7. Kontrola dentystyczna

Aby cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem warto pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych. Podczas takiej kontroli stomatolog nie tylko wykryje wszelkie ewentualne ubytki, ale też oceni stan zdrowia dziąseł, co jest istotnie we wczesnym wykrywaniu np. paradontozy. to doskonała okazja na czyszczenie ząbków 2 razy w roku.Prześlij komentarz

Popularne posty